Aktualności

Lokalne Zawody Symulacji Medycznej

Uwaga studenci WSPS - Zawody Symulacji Medycznej – ZAPROSZENIE - Zapraszamy studentów kierunków ratownictwo medyczne i pielęgniarstwo do udziału w ekscytującym wydarzeniu jakim są zawody symulacji medycznej. Po raz pierwszy nasza Uczelnia organizuje lokalne zawody symulacji medycznej, podczas…

ARCHITEKTURA - UDOGODNIENIA

  • Czytelnicy z niepełnosprawnościami mogą korzystać ze zbiorów bibliotecznych znajdujących się na parterze budynku głównego WSPS. W pokonaniu schodów przed wejściem głównym zachęcamy do skorzystania z pomocy pracownika obsługującego schodołaz. W najbliższym czasie planowana jest modernizacja i instalacja windy.
  • Toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się obok Biblioteki na parterze budynku głównego.
  • Brak schodów i progów w bibliotece umożliwiającej wolny dostęp do zbiorów.

KSIĘGOZBIÓR

  • W Bibliotece oferujemy dostęp do publikacji w wersji elektronicznej, umożliwiającej pracę z tekstem.
  • Dodatkowo proponujemy dostęp do Biblioteki IBUK LIBRA, w której oferujemy zdalny dostęp do ponad 500 publikacji z czego około 60 monografii koncentruje się na kwestiach związanych z pielęgniarstwem.
  • Proponujemy dostęp do BAZY ACCESS MEDICINE, w której proponujemy zdalny dostęp do około 200 pozycji pełnotekstowych w języku angielskim.
  • Umożliwiamy  zdalny dostęp do BAZY EBSCO.
  • Jako rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnościami oferujemy również bezpłatną realizację kwerend bibliotecznych.

SPRZĘT WSPOMAGAJĄCY

  • W Bibliotece Głównej umożliwiamy skorzystanie ze stanowiska pracy, przygotowanego dla osób z niepełnosprawnością motoryczną oraz dysfunkcją wzroku i słuchu.
  • Oferujemy sprzęt komputerowy ułatwiający zdobywanie i odtwarzanie informacji  oraz korzystanie z elektronicznych źródeł informacji.
  1. 1. Komputer z odpowiednim oprogramowaniem (ZoomText Magnifier/Reader) i skaner i kolorową drukarkę w maksymalnym formacie A3.

    2. Program udźwiękawiająco-powiększający.

    3. Autolektor - urządzenie czytające tekst drukowany w języku polskim i angielskim.

    4. Powiększalnik ekranowy stacjonarny (powiększenie do 30 razy, zmiana kontrastu, ruchomy stolik).

    niepelnosprawni przenosny

    5. Słuchawki Sennheiser HD 518 umożliwiają korzystanie z programu powiększająco-udźwiękawiających oraz audiobooków. Zapewniają doskonałą jakość dźwięku oraz głęboki bas. Zastosowano w nich innowacyjną technologię Sennheiser E.A.R, która sprawia że dźwięk jest dokładnie kierowany do ucha. Zaawansowane membrany Duofol zapewniają redukcję niechcianych odbić wewnątrz kapsuły przetwornika do minimum oraz minimalizują niepożądany rezonans.niepelnosprawni przenosny
    6. Myszka Big Track - odwrócona i powiększona mysz komputerowa, umożliwiająca poruszanie kursorem po ekranie monitora. Została tak zaprojektowana, aby osoby niepełnosprawne (w szczególności z niepełnosprawnością rąk i/lub dłoni) z łatwością i precyzją mogły poruszać się kursorem po ekranie monitora. Trackball jdostosowuje się zarówno do osób praworęcznych jak i leworęcznych. Wyposażanie jej w blokadę, pozwala na zastosowanie techniki "przeciągnij i upuść" bez przytrzymywania przycisku. Możliwość zastosowania blokady może wspomóc osoby mające trudności w przytrzymaniu przycisku myszki. Dzięki temu rozwiązaniu osoby takie mają większa swobodne korzystania z komputera. Każdy z trzech przycisków może mieć przypisane do ok. 40 funkcji, m.in. funkcje klawiszy myszy (lewy przycisk, prawy przycisk, pojedyncze i podwójne kliknięcie, przeciąganie) oraz uruchamiać jednym przyciskiem aplikacje np. NotePad, Word, Notatnik. Oprogramowanie pozwala też wywoływać funkcje edytora np. wytnij, skopiuj, wklej. Istnieje także możliwość uruchamiania wygaszacza ekranu, panel sterowania, a także wyłączyć komputer, restartować komputer, wylogować oraz wiele innych opcji. KidTrac z gniazdami do przycisków zawiera trzy wejścia umożliwiające podłączenie trzech przycisków zewnętrznych, szczególnie pomocnych osobom z porażeniem kończyn górnych. Wykonana z trwałych materiałów. Posiada powiększoną kulkę i przyciski. Działa pod systemem operacyjnym Windows, jak również MacOS. 


    niepelnosprawni myszka
    7. Dyktafony - Dyktafony przeznaczone są do nagrywania notatek osobistych, konferencji, wykładów i wywiadów. Posiadają wiele funkcji dedykowanych osobom niewidomym i niedowidzącym. Wśród nich są m.in.udźwiękowienie menu, udźwiękowienie funkcji i przycisków tych urządzeń, a także przewodniki głosowe. Rozbudowany przewodnik głosowy w siedmiu językach, w tym po angielsku, w połączeniu z łatwo wyczuwalnymi przyciskami umożliwia obsługiwanie dyktafonu przez osobyz dysfunkcjami wzroku. Dzięki funkcji odtwarzania głosu można pominąć te fragmenty nagrania, które zawierają ciszę, a odtworzyć tylko te, które zawierają mowę. Takie połączenie sprawia, że nagrania są znacznie lepiej zbalansowane, zapewniając słyszalnośćnajsubtelniejszych nawet niuansów mowy. Wbudowane, wysuwane złącze USB umożliwia wygodnytransfer nagrań z DM-720 bezpośrednio do komputera.

    8. Lupa powiększająca przenośna dla osób niedowidzących. Przenośne urządzenie służące do powiększania tekstu czy obrazu. Rozmiar umożliwia przenoszenie, co pozwala wykorzystywać ją w trakcie zajęć lub pracy naukowej. Przenośna lupa elektroniczna dostarcza najlepszej jakości nowoczesnych rozwiązań dla osób słabowidzących. Lupa jest prosta w obsłudze dzięki znikomej ilości przycisków ( włącznik, powiększenie, zmiana trybu wyświetlania, przycisk zamrażania obrazu). 

    9. Drukarka brajlowska Everest-D pozwala drukować dokumenty, książki, wizytówki i etykiety. Na arkuszach dużego rozmiaru, takiego jak A3 drukarka może drukować 4 strony w formacie A4. Ten tryb drukowania służy do produkcji książek i czasopism. Na pierwszym arkuszu drukowane są wówczaszewnętrzne strony brajlowskiego tomu, zaś na ostatnim wewnętrzne. Przez środek arkusza możnawydrukować linię z punktów, ułatwiającą składanie tomu. Po zakończeniu drukowania wystarczy zszyć kartki specjalnym zszywaczem Index Braille Stapler i złożyć je, by uzyskać w ten sposób gotowe czasopismo lub książkę. By wydruk dokumentu był poprawny, musi zostać przekształcony na postać brajlowską przy użyciu oprogramowania do translacji brajlowskiej. 


    niepelnosprawni drukarka
  • Korzystanie ze stanowiska oraz usług dodatkowych dla osób niepełnosprawnych jest bezpłatne.
  • Nie obowiązują zapisy i rezerwacje - zapraszamy jednak do telefonicznego potwierdzenia dostępności stanowiska.
  • Wsparcia i pomocy udziela obecny bibliotekarz.
  • Stanowisko komputerowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością może być wykorzystywane przez innych użytkowników Biblioteki,  pod warunkiem bezwzględnego ustąpienia miejsca osobie z dysfunkcją wzroku, słuchu bądź niepełnosprawnością ruchową.

PIERWSZA POMOC